E-mail:

Lösenord:



Glömt lösenord?
IT-Auktion AB Header

IT-Auktion Nordic AB

Budklockan är nu ca 13:09:00 den 29/09 2022.
Auktionen avslutas ca: 14:00 den 03/10 2022

Servrar och Nätverk - Nätverk - Switchar

88043 HPE - Aruba 2930F 48G 4SFP+ (JL254A)

Reservationspris: 12500 kr
Produkt: Switch
Beskrivning:
Tillverkare - Hewlett Packard Enterprise
Produktlinje - Aruba
Modell - 2930F 48G 4SFP+
Ethernettyp - Gigabit Ethernet
Nätverksportar - 48
Övriga portar - 4 (1 gigabit/10 gigabit SFP+ (upplänk))

Gränssnitt:
1 x seriell (konsol)
4 x Gigabit / 10Gbit LAN SFP+
48 x 1000Base-T RJ-45

Processor - Cortex-A9 1,016 MHz
Minne - 1,024 MB
Flashminne - 4,096 MB
Lagernivå (OSI) - Lager 3
Manageringsbar - Ja
Stackbar - Staplingsbar

Prestanda
Kapacitet: 112 Mpps
Latens (1 Gbps): 3.8 µs
Latens (10 Gbps): 1.6 µs
Växlingskapacitet: 176 Gbps
Funktioner - CIDR, IGMP, IGMPv2, IGMPv3, MLD, OSPF, OSPFv2, OSPFv3, RIP, RIP-1, RIP-2, RIPng, Statisk IP-routing, Statisk IPv4-routing, Statisk IPv6-routing, ARP-stöd, BOOTP-stöd, Class of Service (CoS), CPU-skydd, DHCP-server, DHCP-stöd, DHCP-swkydd, Dynamic VLAN Support (GVRP), Dynamiskt ARP-skydd, Flödeskontroll, Full duplex, ICMP Router Discovery Protocol (IRDP), IGMP snooping, Internet Control Message Protocol (ICMP), Jumbo Frames-support, LACP (Link Aggregation Control Protocol), LLDP-support, MAC-adressutlåsning, Management Information Base (MIB), Management Information Base (MIB) II, Multiple VLAN Registration Protocol (MVRP), Neighbor Discovery Protocol (NDP), OpenFlow-support, Quality of Service (QoS), sFlow, SNTP-support, Stöd för Access Control List (ACL), Stöd för DiffServ, Stöd för IPv6, Stöd för MSTP (Multiple Spanning Tree Protocol), Stöd för STP (Spanning Tree Protocol), STP Root Guard, Syslog-stöd, Type of Service (ToS), Uni-Directional Link Detection (UDLD), Virtual Extensible LAN (VXLAN), VLAN-stöd
Administrationsprotokoll - CLI, RMON 1, SNMP, SNMP 1, SNMP 2, SNMP 2c, SNMP 3, SSH, SSH-2, Telnet, XRMON
Standarder - IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.1ad, IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1p, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x
MAC Address Table Size - 32K poster
Authenseringsprotokoll - CHAP, PAP, RADIUS, TACACS, TACACS+
Krypteringsalgoritmer - MD5, SSL

Rackmonteingskit medföljer.

Övrigt: Begagnad, funktionstestad. Frakt 229 kr.

Pris

1 kr

Budgivare

Jesse

 

88067 HPE - OfficeConnect 1920-48G PoE+ (JG928A)

Reservationspris: 2500 kr
Produkt: Switch
Beskrivning:
Tillverkare - Hewlett Packard Enterprise
Modell - 1920-48G-PoE+
Ethernettyp - Gigabit Ethernet
Nätverksportar - 48 st 10/100/1000 (PoE+)
Övriga portar - 4 st Gigabit SFP
Lagernivå (OSI) - Lager 3
Manageringsbar - Ja
Minne - 128MB
Flashminne - 32MB
Funktioner - Static IPv4 routing, Static IPv6 routing, Access Control List (ACL) support, ARP support, Auto-negotiation, Auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Cable Diagnostics Function, Class of Service (CoS), DHCP client, DHCP relay, Dual firmware images, Flow control, IGMP snooping, IPv6 support, Jumbo Frames support, Layer 2 switching, MLD snooping, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Port isolation, Port mirroring, Port Security, Quality of Service (QoS), Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Single IP Management (SIM), Spanning Tree Protocol (STP) support, Static routing, STP Root Guard, Strict Priority Queuing (SPQ), Syslog support, VLAN support, Weighted Round Robin (WRR) queuing
Jumbo Frame-support - 10KB
MAC Address Table Size - 16384 entries, IPv4 routing table entries: 32, IPv6 routing table entries: 32
Authenseringsprotokoll - RADIUS, Secure Shell (SSH)
Krypteringsalgoritmer - SSL

Gränssnitt:
1 x console RJ-45 management
4 x 1000Base-X SFP
48 x 1000Base-T RJ-45 PoE+

Prestanda:
Routing/switching capacity: 104 Gbps, Throughput: 77.4 Mpps

Endast rackmonteringskit medföljer.

Övrigt: Begagnad, funktionstestad. Frakt 229 kr.

Pris

Budgivare

 

88078 Cisco - SLM2048 V01

Reservationspris: 1250 kr
Produkt: Switch
Beskrivning:
Modell - SLM2048
Länkprotokoll - Ethernet 1000Base-T, Ethernet 100Base-TX, Ethernet 10Base-T
Nätverksportar - 48x 10/100/1000
Övriga portar - 2x Kombinations-SFP
Gränssnitt:
2 x SFP (mini-GBIC)
48 x 1000Base-T RJ-45
Rackhöjd - 1
Manageringsbar - Ja
Funktioner - Lysdiodspanel, Automatisk avkänning per enhet, Auto-negotiation, Auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Broadcast Storm Control, DHCP-stöd, Flödeskontroll, IGMP snooping, Lagra och vidarebefordra, MAC-adressfiltrering, Nivå 2-växling, Portspegling, Quality of Service (QoS), VLAN-stöd, WRR-kö (Weighted Round Robin)
Administrationsprotokoll - HTTP
MAC Address Table Size - 8K poster
Authenseringsprotokoll - RADIUS
Krypteringsalgoritmer - MD5

Endast rackmonteringskit & 1 st SAFENET 1000BASE-LX/LH SFP SMF 1310nm 10km (OT-SFP-1.25G-LH-C) modul medföljer.

Övrigt: Begagnad, funktionstestad. Frakt 229 kr.

Pris

Budgivare

 

88079 HP - ProCurve 4108GL (J4865A)

Reservationspris: 1000 kr
Produkt: Switch
Beskrivning:
Procurve 4108GL är en Layer 2 switch som möter kraven för nätverk av det kraftfullare slaget.

Antal Modul platser - 8
Rackmonteringsbar (19") - Ja
Rackmonteringskit ingår - Ja
Antal Unit - 5U
Inbyggd fläkt - Ja
VLAN Stöd - Ja
Antal PSU - 1

7 st ProCurve Switch gl 10/100/1000 Module (J4908A) medföljer.

Övrigt: Begagnad, funktionstestad. Kontakta oss för fraktkostnad (skickas på halvpall).

Pris

Budgivare

 

89147 Netgear - ProSafe Click GSS116E

Reservationspris: 1000 kr
Produkt: Gigabit Switch
Beskrivning:
Nätverksportar typ - 10/100/1000
Gränssnitt - 16 x 1000Base-T RJ-45
Manageringsbar - Ja
Bandbredd: 32 Gbps
Funktioner - 4 MB paketbuffert, Broadcast Storm Control, DHCP-klient, DSCP-support (DiffServ Code Point), Energy Efficient Ethernet, Flaktlos, Fläktlös, Flödeskontroll, Fullt duplexläge, Horisontell montering, IGMP snooping, Jumbo Frames-support, LACP (Link Aggregation Control Protocol), Lagra och vidarebefordra, Märkt VLAN, Metallhölje, Multicast-filtreringsfunktion, Nätverksövervakning, Portspegling, Quality of Service (QoS), Skydd mot DoS-attacker, Slingskydd, Stöd för Trivial File Transfer Protocol (TFTP), Type of Service (ToS), Vertikal montering, VLAN-stöd, WRR-kö (Weighted Round Robin)
Administrationsprotokoll - TFTP
Standarder - IEEE 802.1p, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x
Jumbo Frame-support - 9KB
MAC Address Table Size - 8K poster, Lager2 multicastgrupper: 128, Virtuella gränssnitt (VLAN): 128

Samtliga tillbehör saknas.

Övrigt: Begagnad, funktionstestad. Frakt 179 kr.

Pris

Budgivare

 

Populära auktioner

Apple - iPhone 11 64GB Svart

Senaste bud: 1530 kr

Asus - PG279Q

Senaste bud: 300 kr

Wacom - Intuos 4 (PTK-640)

Senaste bud: 1 kr

Dell - Latitude E7470

Senaste bud: 200 kr

Apple - iPhone 5C 16GB Blå

Senaste bud: 25 kr

Apple - iPhone 6S 64GB Silver

Senaste bud: 55 kr

Samsung - Galaxy S9 SM-G960F

Senaste bud: 950 kr


t.ex. modell eller märke

Söker du dator eller skärm? Titta in på nya ITA-Store, här kan du köpa produkter direkt.

Veckans tips på ITA-Store

Dell Latitude 7480


- 14" Wide FHD skärm
- Intel Core i5-7300U
- 16GB DDR4 RAM
- 240GB SSD
- Windows 10 Pro

Från 3495 kr!

Öppettider

Mån-Tor 08:30-17:00
Fredag 08:30-15:00
Lör-Sön Stängt
Lunchstängt 11:30-12:15